مـــــــــــــــلاقــــات™

عصر دوم...

سه‌شنبه 24 مرداد‌ماه سال 1385 ساعت 12:50 ب.ظ

دشمن‌در جیب‌شما

 
اشاره :

فناوری‌های نو با سرعت و بی‌وقفه در حال گسترشند. تجهیزات همراه هوشمندتر و توانایی‌های آن‌ها بیشتر می‌شود. راه‌های جدیدی برای برقراری ارتباط میان وسایل همراه دیجیتال ارائه‌‌‌‌‌می‌شود. شما می‌توانید در حالی که در ا‌تومبیل شخصی خود نشسته‌اید، در محل کار خود به سر‌می‌برید و یا ... وسایل منزلتان را کنترل نمایید؛ البته بدون نیاز به‌سیم‌به‌طور دایم! اما مراقب باشید، شاید در جیب شما دشمنی پنهان باشد!


امروزه ایجاد اختلال در تجهیزات دیجیتال، روشی برای ارائه توانمندی‌های دانش‌آموزان و دانشجویان علوم رایانه‌ای و مخابراتی است. در مقابل، متخصصان امنیت در حال بررسی نقاط ضعف ساختارهای ارتباطیند. با اضافه‌شدن سیستم‌عامل‌های امروزی، این‌گونه تجهیزات به بستر مناسبی برای حمله‌های ویروسی تبدیل شده ا‌ند. نویسندگان فایل‌های مخرب هم این فرصت را هرگز از دست نخواهند داد.

ژوئن سال 2004 آغاز تجارتی جدید بود. ویروس‌Cabir برای حمله به سیستم‌عامل سیمبیان نوشته و منتشر شد که از درگاه ارتباطی‌بلوتوث‌ استفاده می‌کرد. اولین گزارش آن را نیز خود نویسنده ویروس برای شرکت‌های فعال در زمینه ضدویروس ارسال کرد. کد‌منبع این ویروس در اینترنت منتشر‌شد.

 یک ماه بعد ویروسی به نام ‌‌Duts سیستم‌عامل CE شرکت مایکروسافت را آلوده کرد.‌Brador یک‌ماه، بعد از ‌Duts خودنمایی کرد. این برنامه که نوعی از برنامه‌های جاسوسی بود، حفره‌ای امنیتی را برای فرصت‌طلبان فراهم می‌کرد تا از اطلاعات دستگاه میزبان سوءاستفاده کنند.

میهمان بعدی این جمع، Mosquit بود. این اسب دغل‌کار، اطلاعاتی را بدون آگاهی کاربر برای منبعی خاص ارسال می‌کرد. در نوامبر 2004 تروجانی دیگر که سیستم‌عامل‌ سیمبیان را هدف قرار داده بود، پا‌به عرصه ویروس‌های جیبی گذاشت. این تروجان که Skuller نام داشت‌،‌در رده ویروس‌های مخرب قرار گرفت. میزان تخریب آن هم به اندازه ویروسی است که در سیستم‌عامل ‌DOS فرمان:‌‌Format C را اجرا می‌کند.

نام ویروس

 تاریخ انتشار

 سیستم‌عامل آلوده‌کننده 

‌وظیفه 

راه انتقال 

تعداد گونه

Cabir

ژوئن 2004  

Symbian 

اختلال در بلوتوث

 بلوتوث

11

 Duts

ژوئیه 2004

Windows CE 

آلودگی فایل  

 فایل به فایل

1

Brador

اوت 2004

Windows CE 

 دسترسی غیرمجاز به شبکه  

شبکه

1

Mosquit

اوت 2004  

Symbian 

ارسال ‌ ‌SMS 

SMS

Skuller

نوامبر 2004

Symbian

جایگزینی آیکون‌های فایل

ضعف سیستم‌عامل 

12

Lasco

ژانویه 2005 

Symbian 

اختلال در بلوتوث،‌آلودگی فایل

‌بلوتوث‌ فایل به فایل  

Locknut

فوریه 2005

Symbian

نصب فایل‌های معیوب

ضعف سیستم‌عامل

2

Dam pig

مارس 2005

Symbian  

جایگزینی فایل‌های سیستم   

ضعف سیستم‌عامل

1

Comwar

مارس 2005

Symbian

اختلال در‌ بلوتوث ‌و ‌MMS

Bluetooth MMS 

Drever

مارس 2005

Symbian 

اختلال در کارکرد ضدویروس 

ضعف سیستم‌عامل

Fontal

آوریل 2005

Symbian

جایگزینی فونت‌ها 

ضعف سیستم‌عامل

2

Hobble

آوریل 2005

Symbian

جایگزینی فایل‌های سیستم

ضعف سیستم‌عامل 

‌1

Appdisabler

می 2005

Symbian

جایگزینی فایل‌های سیستم 

ضعف سیستم‌عامل 

2

Doombot

ژوئن 2005

Symbian

جایگزینی فایل‌های سیستم

ضعف سیستم‌عامل

1

BlankFont

ژوئیه 2005  

Symbian 

جایگزینی فونت‌ها

ضعف سیستم‌عامل 

1

جدول 1: اطلاعاتی درباره ویروس های همراه


تروجان دوم از این رده Locknut نام داشت. این ویروس پوشه‌ای به نام gavno را در فایل سیستم
‌/system/apps ایجاد می‌کند و پس از آن فایل‌های موجود در این پوشه باعث از کار افتادن دستگاه در هنگام اجرای برنامه‌های مختلف، بعد از راه‌اندازی مجدد دستگاه می‌شوند. جدول 1 اطلاعاتی از این ویروس‌ها را نشان می‌دهد.
 برای جلوگیری از آلوده شدن تجهیزات همراه به ویروس می‌توانید راه‌های پیشگیری گوناگونی را در پیش بگیرید. از جمله:

- دقت در دریافت و یا اجرای فایل‌های مشکوک دریافتی از منابع گوناگون

- کسب جدیدترین اطلاعات از منابع معتبر در مورد ویروس‌ها، روش‌های حمله و تخریب آن‌ها

- استفاده از ضدویروس‌ها

فناوری‌هایی مانند ‌بلوتوث‌ که امکان تبادل اطلاعات به شکل بی‌سیم را در فواصل نزدیک فراهم می‌کنند، انگیزه‌ای مضاعف را برای ویروس‌نویسان ایجاد می‌نمایند.

امروزه که ضریب نفوذپذیری تجهیزات همراه به دلیل ویژگی‌هایی مانند سبک‌بودن، کوچک‌بودن، برخورداری از امکانات دیجیتالی فراوان، همیشه در دسترس بودن و ... بسیار زیاد شده است، می‌توان دریافت که چرا حملات امنیتی به این‌گونه وسایل هر‌روز بیشتر می‌شود. موارد زیر نشان‌می‌دهد که چرا خرابکاران تجهیزات همراه را سوژه خوشایندی برای حمله‌های ویروسی خود می‌دانند. 

افزایش راه‌های ارتباطی این‌گونه وسایل مانند بلوتوث وفناوری‌های بی‌سیم، استفاده از راه‌های گوناگون ارسال پیام و اطلاعات مانند ‌SMS،MMS و ...

- امکان برقراری ارتباط تجهیزات همراه با منابع گوناگون مانند اینترنت، رایانه‌ها و ...

- اشتراک مفاهیم گوناگون دیجیتالی در این‌گونه تجهیزات با دیگر ابزارهای کاربردی مانند ‌ایمیل‌

- فراوانی کاربران این‌گونه تجهیزات

از سیستم‌عامل‌هایی که امروزه در تجهیزات همراه مورد استفاده قرار می‌گیرند می‌توان بهWindows CE ،Symbian  ،Palm OS و Linux اشاره کرد. ضعف‌های امنیتی تمام این سیستم‌عامل‌ها بستر مناسبی برای تولید و گسترش ویروس‌ها است. توجه به موارد زیر در زمینه امنیت مفید خواهد بود:

- تجهیزات همراه به‌طور دایم در حال تغییر و پیشرفتند.‌ این مسئله در مورد حملات تخریبی نیز صدق می‌کند.

- هر روز به تعداد افرادی که از این‌گونه تجهیزات استفاده می‌کنند، افزوده می‌شود.

- به دلیل پیشرفت فناوری و رقابت در بازار تجهیزات همراه، هر روز امکانات مشترک میان انواع مختلف این‌گونه وسایل افزایش می‌یابد و کار ویروس‌نویسان نیز هر روز ساده‌تر می‌شود! ‌

به‌این‌ترتیب دوره شادمانی ویروس‌نویسان عصر ما محدود نخواهد بود. با پیشرفت روزافزون جامعه اطلاعاتی جهان، دوستان تخریب‌گر، دشمنی خود را آشکارتر می‌کنند. مشکلات از آنجا آغاز می‌شود که نقاط ضعف از نقاط ایمن فراتر روند و این آغاز یک بحران جهانی خواهد بود. یک انقلاب ویروسی! یک تجارت پرسود!