مـــــــــــــــلاقــــات™

عصر دوم...

شنبه 21 مهر‌ماه سال 1386 ساعت 02:34 ب.ظ

گوشی های tv-mobile

خدا پدر این چینی ها را بیامرزد که بازار گوشی های تلفن همراه ایران را با گوشی های تلویزیونی و تقلبی سری n اشباع کردند و حالا گسترده ترین طیف مدل های بازار را تشکیل می دهند!

اولین بار TV Mobile را ۲ ماه پیش پشت ویترین یکی از فروشگاه ها دیدم . شکل ظاهری گوشی توجهم رو جلب کرد ، در ابتدا فکر کردم با یک گوشی فوق العاده قیمت بالا و پیشرفته روبرو هستم اما وقتی مارک TV Mobile رو روی قسمت بالای گوشی دیدم و بعد از پرستش قیمت و تحقیقات متوجه شدم که این طور نیست و قیمت پایینی داره و از مارک های معروف بازار نیست .

بعد از مدتی یکی از آشنایان یکی از گوشی ها رو خردیداری کرد و من بیشتر با گوشی ها آشنا شدم و تجربه خودم از ارتباط با گوشی و اطلاعتی که دارم رو در اختیار شما قرار می دهم .

این چند مدل گوشی های tv mobile به نام کشور کره تولید شده اند و هیچ کس از سازنده و پشتیان آنها اطلاع درستی ندارد (البته چین را می توان ۹۵ درصد به عنوان کشور سازنده نام برد). در ضمن در ایران گارانتی ندارد و ممکن است مشکلاتی پیش بیاید که هرگز گوشی درست نشود .

برای اولین بار که وقتی tv mobile را در دستتان می گیرید متوجه می شوید که وزن کم گوشی با اندازه ی آن تناسب ندارد .

امکاناتی که این گوشی ها ادعا دارند بشرح زیر است :

۱- داشتن قطعه ای بنام tv tunner برای دریافت شبکه های تلوزیونی آنالوگ

۲- دارای دو اسلات ورودی سیم کارت و استفاده همزمان از دو شبکه یا دو شماره متفاوت

۳- کابل خروجی برای tv و دیدن فیلم های گوشی روی تلوزیون (با دو کیفیت PAL,NTSC)

صفحه گوشی به صورت لمسی طراحی شده و در ابتدا بیننده را جذب می کند و بیننده فکر می کند با یک اسمارت فون یا پاکت پی سی طرف است ، اما این طور نیست . صفحه لمسی گوشی کاملا معیار تجاری دارد و این گوشی می توانست بدون صفحه لمسی باشد و هیچ مشکلی پیش نمی آورد زیرا یکی کیبرو و جوی استیک کامل در زیر LCD قرار دارد .

اگر ندانید که گوشی دارای قلم است پیدا کردن آن برای شما حتما سخت خواهد بود زیرا :

قلم گوشی و آنتن گیرنده آنالوگ تقریبا یکی است و با کشیدم قلم گوشی به آنتن تلوزیون می رسید !

نرم افراز برای TV mobile را خود این شرکت نا معلوم طراحی کرده و هنوز اسمی برایش پیدا نکرده اند … و به هیچ وجه نمی توان آن را با ویندوز موبایل (Windows Mobile)شرکت ماکروسافت مقایسه کرد . ویندوز موبایل نرم افزار یا سیستم عاملی است که روی پاکت پی سی ها از جمله (i-mate,htc,Everex,…) نصب شده است و کارایی فوق العاده دارد .

ال سی دیه گوشی کیفیت و سرعت انتقال خوبی دارد اما منوی های گوشی و خود نرم افزار از گرافیک پایینی برخوردار هستند .

اکثر امکانات روی گوشی وجود داره ولی کاربری آن بسیار پایین است مثلا امکان WIFI در گوشی وجود دارد ولی به دلیل نوع نرم افزار تقریبا غیر قابل استفاده است .

قیمت گوشی های tv mobile تقریبا در حدود ۲۵۰ هزار تومان است و از این لحاظ در نوع گوشی های متوسط بازار قرار دارد و به سرعت تعداد خرید آنها افزایش پیدا کرده است .

تونر پخش تلوزیون : یکی از آرزو های همه ی کاربران موبایل این بوده تا بتوانند شبکه های تلوزیون را روی موبایل دریافت کنند و تونر قرارداده شده در این گوشی ها این کار را انجام می دهد ، البته فقط برای شبکه های محلی و آنالوگ مانند شبکه های ایرانی . وقتی صحبت از Tv روی موبایل می شود اولین چیزی که به ذهن کاربر می رسد این است که می تواند هر موقع که خواست به مدت طولانی با کیفیت خوب شبکه ها را مشاهده کند اما این طور نیست . و چند عامل مهم کاربر را از دیدن تلوزیون روی موبایلش پشیمان می کند . از جمله :

۱- آنتن گوشی بسیار ضعیف عمل می کند و همیشه کیفیت خوبی را نخواهد داد حتی اکثر اوقات نیاز به یک تقویت کننده از جنس آلومینویم دارد تا کیفیت بهتری را رائه دهد .

۲- LCD یعد از ۵ یا ۶ دقیقا شدیدا داغ می کند و حس عجیبی به کاربر می دهد . البته این فقط در هنگام تلوزیون نیست و در هنگام پخش هر فایل تصویری همین مشکل وجود دارد .

۳- اگر شما در حدود ۲۰ تا ۳۰ دقیقه تلوزیون تماشا کنید دیگر ذخیزه باطری ای وجود ندارد تا کارهای دیگری با گوشی تان انجام دهید ، و خلاصه این که باطری شما همیشه مقدار کمی ذخیره دارد و هر لحظه امکان خاموش شدن گوشی وجود دارد و این ریسک بزرگی است برای کسانی که از موبایل برای کارهای مهم استفاده می کنند .

لازم به ذکر است که تلوزیون ایران هر چند در لیست کشور های منوی گوشی وجود ندارد ولی اکثر شبکه های قابل دسترس هستند البته با شرایط ذکر شده .

به طور خلاصه یکی دیگر از ترفند های تبلیغاتی و تجاری شرکت سازنده همین TV tunner است .

دوربین گوشی :

دوربین ۲ مگاپیکسی ای که در این گوشی یا گوشی ها وجود دارد کیفیت متوسطی دارند و در نرم افزار نیز انواع حالت های عکاسی و کیفیت ها قرار داده شده .

کیفیت صدا :

یکی از مولفه هایی که در خرید گوشی توسط یک شخص مد نظر قرار می گیرید درجه صدای گوشی است و این که صدا چقدر بلندی دارد ، اما نباید به بلندی صدا توجه داشت معیاری که در tv mobile هم وجود دارد و فقط باید نوع صدا و کیفیت خروجی باید مورد بررسی قرار گیرد . گرچه Tv mobile صدایی در حد یا کمی پایین تر از k۷۵۰ دارا است اما اسپیکر آن کیفیت مطلوبی ندارد و گاهی اوقات در شلوغی ها به طور قطع حس نمی شود .

نصب برنامه روی TV Mobile :

اصلا به فکر این کار نباشید هرچند اگر خواستید این کار را بکنید هم نمی توانید زیرا برنامه وجود ندارد تا روی آن نصب کنید !!

در نتیجه باید گفت همیشه گوشی ای را انتخاب کنید که از تک تک اجزا و امکانات آن باخبر باشید و به جزئیات بیشتر توجه کنید .

aok.nec.bluetooh.nokla,tv mobile,ztcاز جمله تولید کنندگان این نوع گوشی ها هستنئ.

+منبع